Hızlı Erişim
Hızlı Ödeme


Münzevi Bilge - Nesip Hiçyılmaz

Münzevi Bilge - Nesip Hiçyılmaz
Münzevi Bilge - Nesip Hiçyılmaz
86.25₺
  • Stok: Stokta var
  • Model: MS10000158
  • ISBN: 9786258336924

Available Options

İnsanın özünü yakalamanın izini süren felsefe, olguların nedenlerini; bilim ise niteliklerini belirlemeye çalışır. Bilim; tikellerin durumunu açıklayan yasaları, olay ve olguların hakikatini görünenin/duyuya gelenin ardına bakarak araştırırken, felsefe, kavramların niteliğinde arar. Bilim ispatı, felsefe iknayı, sanat da sezdirmeyi hedefler. Sanat, betimlemeyi; bilim, açıklamayı; felsefe de kavramsallaştırmayı seçer.

Sanat için imge neyse, felsefe için kavram, bilim için deney odur. Bilim; formüller koyar, bildirir. Felsefe öğretir. Sanat hissettirir. Felsefenin özü ve özeti mantıktır. Mantık için kavramlar neyse, bilim için matematik, matematik için de sayılar odur. Matematik; sayılarla işlem yapan bir tür mantık, mantık da kavramlarla önermeler yapan bir çeşit matematiktir. Matematik; bilimin gözü, sanat ise tahayyülün dilidir.

Mantık, felsefenin, hâyâl ise sanatın nedenidir. Felsefe için mantıksal düşünce neyse, sanat için de tahayyül odur. İnsan, mantığın özellik ve güzelliğine yaslanarak, mantıktan beslenerek düşünmeseydi felsefe, tahayyül etmeseydi sanat var olmazdı. Fakat bu, “Felsefede tahayyül, sanatta ise mantık yoktur” anlamına gelmez. Hayatı anlama ve yorumlama niyet ve gayretiyle oluşan, olgunlaşan felsefede tahayyül, sanatta da mantık vardır fakat felsefede hâyâl, mantığın; sanatta ise mantık, hâyâlin gerisindedir.

Tasarım Özellikleri
Cilt Tipi
Teknik Özellikleri
Dil
ISBN
Yayın Tarihi
Özellikleri
Sayfa Sayısı
Malzeme Kalitesi
Kağıt Cinsi

Write a review

Please login or register to review